Monoton hayattan nasıl kurtulabilirsiniz?


Başlık yaşam dergisinden alınmış gibi olabilir ama günümüz insanı çok soruyor bu soruyu ve çare arıyor. Hatta daha kısaltılmış versiyonu bile var: Monotonluktan nasıl kurtulabiliriz?

Benim 26 senelik hayat tecrübeme dayanarak söyleyeceğim ilk şey monotonluktan kurtulmanın çok zor olduğudur..

Size bu yazıda nasıl kurtulabileceğinizi yazmaya çalışacağım.

Düşmanımızı tanıyalım:

Monoton ne anlama gelir? Ekşisözlük’te gayet iyi açıklamışlar: Hep aynı tonda olan.

TDK’ya baktığımızda monoton kelimesinin Türkçesi ile karşılaşıyoruz; tekdüze.

Tekdüzenin anlamı: Değişmeksizin, düzenli, aynı biçimde tekrarlanan, sürüp giden, tek örnek, muttarit, yeknesak, monoton

Burada özellikle sürüp giden bir ibare var. Şayet size ‘Nasıl gidiyor?’ diye sorduklarında ‘Sürüp gidiyor işte..’ diyorsanız işte tam olarak bu yazıda sizin hayatınızı değiştirmeye çalışıyoruz diyebilirim..

Peki hayatınızı neden değiştirmek istiyoruz? Neden monotonluktan, tekdüze hayattan kurtulmalısınız?

Nedeni çok basit: Bu illete bir kere kapıldığınızda bir süre sonra anlamaz, ömrünüzün bitip tükendiğini görebilirsiniz. Sabah akşam çalışır, işleri yetiştirirsiniz ama 70 yaşında hiçbir şeyi yaşamadan, tadamadan ölüp gidersiniz.

Büyük ihtimalle dünya hayatında bir şeyleri yetiştiren arkadaşlarınız vardır, cenaze merasiminizden de bir şeyleri bitirmek için erken ayrılırlar.

Evet, ‘İçinizden erken ayrılmasalar, başımda dursalar ne olur ki?’ diye sorduğunuzu biliyorum. Pek yaşayamadığınız duygular bunlar. Merak etmeyin monotonluktan kurtulduktan sonra hasret, keder, sevgi, aşk, tutku gibi duyguları tadabilecek yeniden yaşadığınız için heyecan duyacaksınız.

Monotonluğun sebebi nedir? Genellikle monotonluğun, tekdüzeliğin sebebini maddiyata bağlarlar. İkinci en büyük neden olarakta zamansızlıktır.

Halbuki her ikisi de büyük yalan. Sadece hayalkırıklıkların bahanesidir bunlar.

Monotonsuzluğun en büyük sebebi yakın arkadaşlarınız ve çevrenizdir. Sevgiliniz, eşiniz, babanız, anneniz, abiniz, kardeşiniz, ablanız, akrabalarınız, en yakın arkadaşlarınızdır.

Eskiden aileler, amca – dayı tek bir apartmanda yaşarlardı. Ben de öyle bir ailede büyüdüm. Çevreniz %90 onlardan oluşuyordu. Okula bile onlarla gidiyordunuz. Artık herkes farklı diyarlarda farklı apartmanlarda yaşadığından diğer seçeneklere odaklanmakta fayda var.

Akrabalarınız artık sizi sadece sosyal ağlarda monotonluğa itebilirler. İstediğiniz gibi bir paylaşım yapamazsınız kuzeniniz yengenize lafı taşır.

Mesela yengemler ve dayımlar Facebook’da aktif olduklarından beri düzgün paylaşım yapamadığımı farkettim. Halbuki eskiden paylaşmadığım şey yoktu.

Gelelim asıl tehlikeli olan tarafa. İş arkadaşları, eşiniz, sevgiliniz ve sürekli görüştüğünüz dostlar.

Çok istediğiniz bir konsere gitmek istediniz hayır mı dediler? İki veya üç ayda bir dışarı çıkma teklifinde mi bulunuyorlar? (Mevsimlik gezen tipler gibi) Kendilerini sürekli güvende tutmaya mı çalışıyorlar?

Evet dostum.. İşte onlar senin düşmanın.

Onlar senin hayatının içine etmek üzere evrenin sana yolladığı, sınanman tekdüze yaşayıp tekdüze ölmen için varlar.

Küçük testlerle kim bunlar hemen bul..

Hafta sonu daha önce hiç gitmediğiniz bir mekana gitme teklifinde bulun. Muhtemelen hayır cevabı alacaksın. Ya kendini iyi anlatamadın ya da senin monotonluğun sebebidir onlar.

Bu ve bu gibi yenilikleri hayatına girmene sebep olan dostların senin bu dünyada güzel yaşamanı engellerler.

Peki ne yapmalısın?

Öncelikle arkadaşını uyarmalı, şayet devam ederse kapıya koymalısın. İnan bu işin başka çaresi yok.

Unutma, tekdüzelikten birini kurtaramazsın, ancak onun gibi olabilirsin.

Hayatın ‘sürüp gidiyor işte’ denilecek kadar değersiz bir şey değil. Hemen kendini ikna et; eşini, arkadaşını, çevreni değiştir.

Çok mu ağır oldu?

O zaman git monoton bir şekilde öl…

Reklamlar

Monoton hayattan nasıl kurtulabilirsiniz?” için 7 yorum

  1. saçmaladın gaddar düşünce zihniyetindesin…sen çok monoton yaşadığının farkına varamamışsın yada varmışsında kurtulamıyorum pisikolojisi arkasına bürümüş insanlara yardım ettini sanıyorsun..biraz daha yaratıcı olmanı dilerim…yoksa monoton kalacak ve öleceksin. Yazık.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s