İyi fikir ihtiyaçtan doğar, mükemmel fikir ihtiyaç doğurur


Başlık tamamen benim fikrim.

Etrafımızda yer alan iyi fikirlere baktığımızda hep karşılaştığımız sonuçtur: İyi fikirler hep ihtiyaçtan doğmuştur.

Mesela Google.. İnternete ilk girdiğim günleri hatırlıyorum. Bir dizin önümde durur, o listeden girmek istediğim siteleri bulur üye olurdum. O zamanlar yazar olmak istediğimden edebiyat kategorisi ilgi alanımdaydı. İlk Antoloji.com’a üye olmuştum 🙂

Lakin internette çok daha fazla zaman geçirmeye başlayınca kesinlikle geniş bir dizine ihtiyacınız vardı. Sağolsun bir arkadaşım Google’ı tavsiye etti. O zamanlar herkes Amerika’yı keşfetmiş gibi birbirine Google’ı tavsiye ediyordu.

Bu konu hakkında sizi gülümsetecek daha önce paylaştığım Devletşah‘ın videosunu yeniden paylaşmak isterim.

Mükemmel fikir ise iphone’dur.

Herkes Nokia, Blackberry ve Samsung ile mutlu iken yoktan bir pazar var etmektir. Cep telefonu öyle değil böyle olmalı demektir.

İyi fikir bulmak için ihtiyaçları iyi takip etmeniz gerekir.

Daha fazla blog okumak, Twitter’da insanların nelere tepki gösterdiğini takip etmek, forumlara sohbet etmek için değil gözlemlemek için giriş yapmak size büyük deneyim kazandırır. İyi fikre ulaşmanız için yol gösterir.

Sosyal ağlarda ilk vakit geçirdiğim günleri hatırladığımda hep üzülüyorum. Sabah akşam boşa zaman geçirmişim diye kendime kızıyorum.

Nedeni ise sosyal medya kullanımını agresif paylaşımdan gözlemci noktasına çektikten sonra fikirler üretmeye başladığımı farkettiğimdendir.

Mükemmel fikre gelirsek.. Tek söyleyeceğim hep imkansızı hâyâl etmenizdir. Sabah akşam çılgınlar gibi fikir düşünmek sizi mutlu ediyorsa bunu yapın, mükemmel fikre çok yakınsınızdır demek.

Peki konu buraya nereden geldi? Neden ben bu yazıyı yazdım?

İsmail Dağlı’nın Ersan Özer’den İnternet projesi için Fikir Nereden Bulunur? ve Eklemelerim yazısından geldi. Okumanızda fayda var.

Bu yazı umarım başkalarına ilham olur ve onlarda bloglarında fikirlerini yazarlar.

Hatta bu konu ile ilgili fikirlerini merak ettiğim kişileri buradan mimleyeyim.. Mimlenenler: Ercüment Büyükşener, İsmail Hakkı Polat, Uğur Özmen, Deniz Utku, Gizem Yücel, Çağla Büyüktaş, Beyinsiz Adam, Arda Kutsal, Tunç Kılınç..

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s