ipad uygulamalarını web sitesi gibi tasarlamayın


Son zamanlarda birçok ipad uygulamasını test etme şansım oldu.

Türkiye’den çıkan çoğu işin bir web sitesi mantığında tasarlandığını gördüm. Lakin web sitesi ile ipad uygulaması aynı değil. Markaların bunu es geçmemesinde fayda var.

Mümkünse konusunda uzman ipad ile yaşayan tasarımcı ile çalışmalılar. Aksi halde uygulamanın kullanılabilirliği olmuyor ve kullanıcı bıkıp uygulamayı siliyor.

Tıpkı benim gibi.

Kullanılabilirlik konusunda en örnek alınası uygulama ise (benim için) net-a-porter‘ın uygulaması. Mutlaka bakın derim.

Reklamlar

ipad uygulamalarını web sitesi gibi tasarlamayın” için 3 yorum

 1. Saptamanın nedenlerinden bahsedeyim sana Ömer,

  Ülkemizde tasarım ana-akımı baskı sektörüne ait olduğundan dolayı sayısal tasarım, baskı sektöründekilerin “denemelerinden” ibaret olup, memlekette ancak bir avuç gerçek anlamda sayısal tasarımcı bulunmaktadır.

  Görece en fazla üretilen dijital ürün websitesi oldugundan dolayi bir avuc nitelikli sayisal tasarimcimizda ancak web tasarımı üzerine uzmanlaşmış bulunmaktadırlar.

  Uygulama tasarımı denildiğinde ise işler iyice farklılaşmakta, “tasarım” kelimesi “görsel öğelerin ahengi” yerine “kullanabilirlik”i işaret etmektedir.

  Bir uygulamanın kullanabilirliğinden bahsettiğimizde ise kullanıcının öğrenim-eğrisinden tutta uygulamanın hafıza-yönetimine kadar geniş bir yelpazede tasarımcının ciddi bilgi/tecrübe stoğuna sahip olması gerekmektedir.

  Apple, Human-interface-guideline ile hem “tasarım” kelimesinin içerdiği “farklı” standartları sunmakta hemde “zorunluluk” getirerek App Store’daki uygulama kalitesini sabitlemeyi hedeflemektedir.

  Ancak App store’daki uygulama sayısı beklenmedik bir hızla arttığından dolayı, Apple heleki üçüncü dünya ülkeleri için kontrolü iyice zayıflattı ve senin de altını çizdiğin “vasat” uygulamaları indirir olduk.

  Artık Adobe Flash ile rahatlıkla IOS icin urun gelistirilebildiginden dolayı “muazzam” tasarımcılarımızın Türk Web kültürüne katkılarının bi benzerini Apple Store’da da göreceksin.

  Geçmiş olsun 😉

 2. Aslına bakılırsa bu konudaki eksikliğin tasarımcı kalitesi olduğunu düşünmüyorum. Çok değerli ve yetenekli geliştiricilerimiz var.
  Ancak uygulama geliştirme ve güncelleme ile web sitesi güncelleme işi 2 ayrı dal. Web sitesindeki değişiklikleri, site konseptine özel detaylarla beraber ipad uygulamasına göre güncellemek gerekiyor. Bunun için de web tasarımından iyi anlayan kişinin yanında sırf uygulama desteği için de birini istihdam etmek/outsource etmek gerekiyor.
  Çoğu zaman benim rastladığım yeni eleman maliyeti nedeniyle mobil uygulamalar için de web tasarımcısından destek alınıyor. O da zaman ayıramadığı için uygulama kullanımı klasik web sayfası gibi oluyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s