Dijital star satar mı?


Bir süredir internet reklamcılığında yeni neler yapılabilir diye düşünenlerdenim. İnternete girdiğimden beri rahatsız eden reklamlar google’nin getirdiği arama reklamcılığı ile beni heyecanlandırmıştı.

O günlerden bugüne yeni bir heyecan hiç yaşamadım. Üç boyutlu reklamlar, yazı altında çıkan baloncuklar vs. hiçbiri beni etkileyemedi.

Son günlerin yükselen trendi sosyal medya araçları hepimizin gündeminde. Biz blog yazarları etkinliklerin has adamıyız. Kim kiminle ne yapıyor takip eden markalar sosyal mecranın gücünü bir yerden ölçümlemeye çalışırken diğer taraftan neler yapabilirizi tartışıyor. Bu pazara girmiş olan herhangi bir markanın bekleneni alabildiğini, alsa bile bunu ölçümleyebildiğini zannetmiyorum.

Peki bu geçiş süresinde başka neler yapabiliriz? Ölçümleme ve sosyal medya etkisi başlı başına kural haline gelmeden önce neleri hayata geçirebiliriz?

Açık ve net söylemem gerekirse başarılı olup olmayacağını bilemediğim bir önerim var. Cem Yılmaz ile Türk Telekom’un, Şahan Gökbakar ile Turkcell’in çalışması gibi Tunç Kılınç’ın sosyal mecralarda bir marka için çalışması sizce nasıl olur? Tunç ile sınırlı kalmayıp şuradaki listeyi gözünüzde canlandırmanızı istesem.

  • Yemek bloglarında dönen bannerlarda Devletşah size fırın anlatsa.
  • Teknoloji bloglarında Sunipeyk çıksa haberler verse.
  • Spor bloglarında Aceto çıkıp futbol topu reklamı yapsa.
  • vs..

Bence oldukça ilgi uyandıracak bir sosyal medya işi olur. Bu yolla ölçümleme yüzde yüze yakın sağlanabilir. Hem markaların alıştığı klasik banner uygulamaları kullanılmış hem de sosyal mecranın gücü gözetilmiş olur.

Denemek lazım derim ben…

Reklamlar

Dijital star satar mı?” için bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s