Eğitim Nedir?


istanbuldesignweek_by_modela.jpg

Bu yazıyı yazmama vesile olan KARELİDEFTER‘in şuradaki yazısıdır. Buyrun başlıyalım..Work and Travel ile Amerika’ya giden arkadaşımla uzun uzadıya tartıştık bu eğitim meselesini.

Gaziosmanpaşa Belediyesi kağıt çöp toplama kampanyası başlatmış. Her çarşamba evlere gelip bir önceki hafta verdikleri poşetlere doldurulan kağıt çöpleri alıcaklarmış. Kısaca hadise bu. Lakin verilen çöp poşetleri ertesi gün kapılarda dolu vaziyette yerini almışlardı. Tabii ki içleri ayrıştırılmış kağıt çöpler yerine yemek vb. artıklarla dolu. Ardından da yokuşumuzdaki konteynıra çoğu gitti.

Arkadaşım şikayet ediyor, kimi? belediyeyi. Neden? Varoşlarda, belli bir geliri elde edememiş insanlardan sen nasıl kağıt ayrıştırmasını bekleyebilirsin? Haydaaa! Peki bu danalığı yapanın hiçmi suçu yok?

Olay seninde bahsettiğin gibi ne para nede pulda tamamı ile eğitimde bitiyor. Efem bundan yıllar önce orta birde iken ailemin verdiği bir peşinhükümle kesinlikle Yabancı Yazar okumazdım. Neymiş efem sakınca? Yanlışıkla dinden çıkarmışım. Orta birde açık sözlülüğümden dolayı açık açık bu görüşümü edebiyat öğretmenime söyledim. Hatta gururla. Öğretmenim yazarların dini görüşleri değil edebi görüşlerinin bizi ilgilendirdiğinden uzun uzadıya bahsetti ve beni ikna etti. O gün hayatımda çok şey değişti. O günden itibaren yavaş yavaş peşinhükümlerimi sildiğimi söyliyebilirim. (Porno sitelerinede o günden itibaren girmeye başladım) Şakaydı bu..

Şimdi eğitim derkende benim kastettiğim (seninde kastettiğini varsaydığım) kesinlikle ve kesinlikle diploma değildir. Lisede iken matematikten nefret ederdim, genelde uyurdum. Hoca bana birgün Ömer sen bu dersin neresindesin dedi? Bende aynen; Hocam ben bu dersin yoklama kısmındayım, beni yok yazmayın, sınıfta kalmıyayım yeter. Eeee o zaman eğitim ne? Eğitim bence bir nevi kültürdür. Hayattan öğrendiklerin ve çağa olan uyumluluğundur. Yahu amma kazık soru cevap veremiyorum 🙂

Eğer eğitim nedir? sorusuna cevaben upuzun bir yazı yazarsan seve seve okurum. Daha önce yazdıysan, şimdiden takip etmediğim için özür dilerim.

Reklamlar

Eğitim Nedir?” için bir yorum

  1. Eğitime belediye yönetiminden başlasak, mesela sosyal bilgiler. Kardeşim o kadar insan ekmek yiyor çöpten karton, kağıt, plastik malzeme toplayarak. Trilyon bütçeli Belediye göz mü dikmiş 3 kuruşluk pazara. Allah bilir başkan yardımcılarından biri roman vatandaşımızdır, o akıl etmiştir bu işi…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s